معرفی افزونه‌های گوهرنشان

خیلی از دوستان از ما میپرسند که فرق بین گوهرنشان و اسپلندور چیه؟ راجع به تفاوت‌های بین این دوتا قبلا جسته گریخته چیزهایی گفته شده. پس اینجا قصد نداریم به تفاوت‌هایی نظیر تم و داستان و تصویرسازی و قطعات بپردازیم. توی این مقاله ما قصد داریم به یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین بازی گوهرنشان و اسپلندور بپردازیم؛ همونطور که می‌دونید یا شاید هم نمی‌دونید توی بازی گوهرنشان علاوه بر بازی اصلی شما میتونید با سه افزونه یا اکسپنشن هم بازی کنید. افزونه‌هایی که ما اسمشون رو گذاشتیم بازی+. بنابراین ما قصد داریم توی این مقاله به معرفی افزونه‌های گوهرنشان بپردازیم.

اول به طور مختصر توضیح بدم افزونه یا اکسپنشن چیه. افزونه یا اکسپنشن به معنی چیزیه که به بازی‌ها اضافه و افزوده میشن تا بازی رو گسترش بدن. حالا یعنی چی؟!! فرض کنیم شما یه بازی خریدید و شاید بارها و بارها باهاش بازی کردید. انقدر بازی کردید که روند بازی براتون عادی شده؛ همه زیر و بمش رو میدونید؛ حتی ممکنه یه ذره هم براتون تکراری و کسل کننده شده باشه؛ برای رفع این مشکلات ما به شما استفاده از افزونه‌ها و یا اکسپنشن‌ها رو توصیه می‌کنیم. در واقع اکسپنشن ها قطعاتی هستند که شما تهیه می‌کنید و به بازی اصلی اضافه می‌کنید تا بتونید بازی رو توسعه بدید و روند جدیدی رو بهش اضافه کنید و از تکراری بودن در بیاریدش. البته به شرطی که برای اون بازی اکسپنشن تولید شده باشه.

حدود یک سال پیش زمانی که ما داشتیم نسخه اول بازی گوهرنشان رو از روی بازی اسپلندور تولید می‌کردیم متوجه شدیم که برای بازی اسپلندور یک بسته اکسپنشن یا افزونه که توش ۴ افزونه وجود داره منتشر شده. اسم این بسته افزونه Cities of Splendor بود.

این بسته افزونه شامل ۴ افزونه هستش که هرکدوم به تنهایی به بازی اصلی اسپلندور اضافه می‌شن و بازی رو متنوع میکنند. این ۴ افزونه عبارتند از:

The Cities  –  The Trading Posts  –  The Strongholds  –  The Orient

بعد از تحقیق و بررسی به این نتیجه رسیدیم برای اینکه گوهرنشان برای مخاطبا تکراری نشه، تنوع بازی باهاش بالا باشه و همچنین هزینه اضافه برای تهیه اون نیاز نباشه ما این افزونه‌ها رو هم به گوهرنشان اضافه کنیم. بنابراین توی نسخه اول ما دوتا از افزونه‌ها و در نسخه جدید یکی دیگه از افزونه‌ها رو اضافه کردیم و اسمشون رو گذاشتیم افزونه‌های بازی+.

کدوم افزونه‌ها در بسته گوهرنشان وجود دارند؟

ما در نسخه جدید گوهرنشان سه تا افزونه بازی+ داریم: بازی+ افتتاح موزه، بازی+ افتتاح موزه ویژه و بازی+ ایران کهن

بازی+ افتتاح موزه و افتتاح موزه ویژه

افزونه افتتاح موزه و افتتاح موزه ویژه بر مبنای افزونه The Cities طراحی و ساخته شده. در حالت عادی وقتی بازی پایه و اصلی گوهرنشان رو بازی می‎کنید، شرط برد بازی اینه که یکی از بازیکنا به امتیاز ۱۵ یا بیشتر برسه. افزونه افتتاح موزه شامل ۱۴ کارت هستش که هنگام بازی تعدادی از اونها به بازی اضافه می‌کنیم و شرط برد بازی تغییر می‎کنه. در واقع به جای داشتن ۱۵ امتیاز این کارت‌ها هستند که تعیین می‌کنند بازیکن چه امتیازی و چه کارتهایی داشته باشه تا بتونه برنده بازی بشه. همچنین یک کارت ویژه هم در این افزونه هست که به تنهایی به بازی اضافه می‎شه و به تنهایی شرط برد بازی رو تعیین می‎‌کنه.

در بازی اصلی اسپلندور این کارتها اسم یه سری شهر هستند. اما در بازی گوهرنشان ما اونها رو به شکل موزه طراحی کردیم که شما با بدست آوردن اونها موزه خودتون رو افتتاح می‎کنید و برنده بازی می‎شید.

بازی+ آثار ایران کهن

اینکه بازی گوهرنشان در مورد ساخت موزه باشه ولی آثار باستانی فاخر ایرانی توش وجود نداشته باشه برای ما غیر قابل تحمل بود. در نتیجه ما اومدیم و یکی دیگه از اکسپنشن‎های بازی رو که اسمش The Trading Posts بود رو به شکلی تبدیل کردیم به یک سری کارت که شامل آثار باستانی ایران کهن هستند؛ این کارتها هم به نوبه خودشون تنوع خیلی زیادی به بازی اضافه می‎کنند. در واقع بازیکنا وقتی این کارتها رو بدست بیارند میتونند قدرت‎های خاصی داشته باشند که اونها رو توی رسیدن به پیروزی کمک کنه.

برنامه گروه بازیسازی بابرکا اینه که بزودی افزونه‌های دیگه بازی اسپلندور رو هم بتونه به دست همراهانش برسونه. امیدواریم تا به اون روز از بازی با گوهرنشان و این سه افزونه لذت فراوان رو ببرید.

2 پاسخ
 1. رضا
  رضا می گوید:

  سلام.
  وقت بخیر
  من گوهر نشان قدیمی رو دارم، شما طرحی هم برای تعویض با گوهرنشان جدید دارید؟

  پاسخ

بازتاب‌ها و دنبالک‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *