معرفی مجموعه بازی‌های پندمیک: قسمت دوم

چو عضوی به درد آورد روزگار
پندمیک تیمتو بردار و بیار

 

قسمت اول معرفی مجموعه پندمیک رو اینجا آورده بودیم. حالا اینم از قسمت دوم…

روز ۱۸ اردیبهشت (۸ می) هر سال به عنوان روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ نامگذاری شده. از این رو ما هم بر آن شدیم تا یه سری بازی مرتبط با حوزه پزشکی، امداد و نجات جان بنی آدم معرفی کنیم.

پندمیک جمع و جور تاسی

در سال ۲۰۱۴ آقای مت لیکاک یک نسخه دیگه از پندمیک رو منتشر می‌کنه به نام Pandemic: The Cure. این نسخه به لحاظ مکانیزم مشابه نسخه اصلی بازیه؛ تفاوتش توی اینه که توی اون یک برد با نقشه جهان موجود بوده ولی توی این نسخه برای جمع و جور کردن بازی، نقشه جهان حذف شده و به جاش کارت‌های کوچیکی به نمایندگی از قاره‌های جهان نقش برد بازی رو دارند. توی این بازی که یه جورای نسخه تاسی همون پندمیک اصلیه، مثل همون نسخه چهار بیماری در جهان ظاهر می‌شند و شیوع پیدا می‌کنند و بازیکنا باید تند و تند تاس بریزند تا بتونند حرکت کنند، بیماری رو کنترل کنند و نمونه ویروس‌ها رو برای تحقیقات جمع کنند. در پایان نوبت بازیکنا، وقتی که نوبت به خود بازی می‌رسه، دوباره تاس ریخته می‌شه که این تاس‌ها معلوم میکنند بیماری در کجا و به چه مقداری داره شیوع پیدا می‌کنه؛ و دقیقاً مثل بازی اصلی اگر بازیکنا هر چهار بیماری رو درمان کنند برنده‌اند و اگر درمان بیماری‌ها پیدا نشه همه بازنده اند و بازی برنده.

Pandemic: The Cure
یک نمونه تاسی جمع و جور از پندمیک

مالاریا، تیفوس، بدبختی، بیچارگی

در سال ۲۰۱۶ بازی Pandemic: Iberia به بازار اومد. داستان بازی در سال ۱۸۴۸ در شبه‌جزیره ایبِری یعنی اسپانیا و پرتغال می‌گذره. جایی که بیماری‌های مالاریا، تیفوس، وبا و تب زرد شیوع پیدا کرده؛ هرچی بدبختیه ریخته سر بیمارستان‌ها و پزشک‌ها؛ بازیکنا هم در نقش پرستار و پزشک و محقق و سیاستمدار و … باید دست به دست هم بدند و میهن خودشون رو از فلاکت نجات بدند.توی این نسخه از بازی هم هدف اصلی مثل همون بازی اصلی درمان چهار بیماریه. اما وصل کردن شهرها با راه‌آهن و جابجایی از طریق کشتی و قطار به عنوان یک مکانیزم جدید به بازی اضافه شده. این نسخه از بازی رو آقای لیکاک با همکاری خسوس تورس کاسترو (Jesus Torres Castro) طراحی کرده.

بیماری‌های درب داغون در شبه جزیره ایبری

و اما فصل اول

در سال ۲۰۱۵ آقای لیکاک با همکاری راب داویو (Rob Daviau) دست به یکی می‌کنند و یه بازی می‌سازند با نام Pandemic Legacy که دقیقاً مثل یک سریال تلویزیونی فصل اول اون رو منتشر می‌کنند و بنابر آمارها در صدر جدول بهترین بازی‌های دنیا قرار می‌گیره. مکانیزم‌های بازی دقیقا مشابه با نسخه اصلی پندمیکه. تنها تفاوت اینه که بازی یکبار مصرفه؛ دقیقاً مثل ظروف یکبار مصرف؛ یعنی وقتی بازی کردید و تموم شد و سناریوی بازی لو رفت، بازی رو باید یکراست بندازید توی سطل زباله؛ چون احتمالاً قابلیت اهدا شدن رو هم از دست می‌ده. یعنی چی؟ یعنی اینکه بازی یک سناریوی خاصی داره که اولاً نباید لو بره و بازیکنا باید بدون هرگونه پیش‌زمینه‌ای بازی رو شروع کنند و ثانیاً در طول بازی، برخی از اجزای بازی مثل کارت‌ها باید پاره بشند، روی بعضی از کارت‌ها باید چیزی نوشته بشه یا برچسبی چسبونده بشه و بعضی از مهره‌ها باید دور ریخته بشند. برای همین بازی یکبار مصرفه و قابلیت اهدا شدن رو نداره.

Pandemic Legacy
پایان فصل اول و یک بازی غیر قابل بازیافت

و اما داستان فصل اول: مشابه بازی اصلی، چهار بیماری و یک گروه متخصص و پزشک و پرستار؛ فقط اینکه داستان بازی توی ۱۲ ماه می‌گذره. بازی از ژانویه شروع می‌شه. برای هر ماه یک سناریو چیده شده و یک هدف تعیین میشه که اختصاصی همون ماهه. در صورت موفقیت زمان سپری میشه و بازیکنا به ماه بعدی می‌رند؛ و اما در صورت عدم موفقیت این شانس به بازیکنا داده می‌شه که برای یک هدف جایگزین تلاش کنند. پیروزی یا شکست بازیکنا توی هر ماه در روند بازی در ماه‌های آینده تاثیر داره. همچنین تصمیماتی که بازیکنا در طول بازی می‌گیرند باعث تغییر روند بازی در مراحل آتی می‌شه. براساس اطلاعات ما فصل دوم این بازی امسال به بازار میاد.

طرح جعبه Pandemic Legacy

بازی‌های سری پندمیک همگی تو مایه‌های دکتربازی و اینا هستند و البته از بهترین‌های سبک همکاری در دنیا. البته توی سری پندمیک دو بازی دیگه (Pandemic: Reign of Cthulhu, Pandemic: Contagion) هم منتشر شده که چون این دو بازی تو سبک دکتربازی نبودند ان‌شاءا… بعدها شاید معرفیشون کنیم.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *