معرفی، نقد و بررسی بازی Five Tribes

پنج طایفه در نقالا

بعد از گذر از صحراهای هزار و یک شب کاروان به شهر نقالا می‌رسه. سلطان نقالا به تازگی مرده. عده‌ای پیشگوی بیکار هم پیشگویی کردند که غریبه‌هایی با کمک پنج طایفه شهر و احضار اجنه تلاش می‌کنند که سلطان نقالا بشند.

طرح جعبه بازی Five Tribes

معرفی نقد و بررسی بازی Five Tribes پنج طایفه یا پنج قبیله

چند روز پیش توفیقی شد بازی Five Tribe یا همون پنج طایفه یا به تعبیری دیگه پنج قبیله رو با دوستان بازی کردیم؛ و به همین دلیل هم گفتیم یه نقد و بررسی در مورد این بازی بریم که دوستان علاقه‌مند هم با بازی بیشتر آشنا بشن.

این بازی در سال ۲۰۱۴ توسط آقای برونو کاتالا (Bruno Cathala) طراحی شده که به عقیده بنده و خیلی از بردگیم‌بازان دنیا یکی از خفن‌ترین طراحان بازی رومیزیه که بازی‌های معروفی توی کارنامه‌ش دیده میشه.

برونو کاتالا و چند عنوان بازی طراحی شده توسط ایشون

برونو کاتالا در کنار چند تا از بازی‌های طراحی شده ش

بازی Five Tribes در حال حاضر رتبه ۴۹ کل بازی‌ها و رتبه ۳۷ رو در بین بازی‌های استراتژیک داره براساس اطلاعات موجود در مرجع بازی‌های رومیزی. یک بازی ۲ تا ۴ نفره است که برای سن ۱۳ سال به بالا طراحی شده. یادگیری بازی آنچنان سخت نیست و ظرف مدت یه ربع تا بیست دقیقه میشه کل قوانین بازی رو یاد گرفت.

اجزای بازی نسبتاً زیادند؛ و دیگه نیازی به گفتن نیست که بازی که توسط شرکت Days of Wonder منتشر شده باشه قطعاتش چه کیفیتی داره.

اجزای با کیفیت بازی Five Tribes

اجزای بازی Five Tribes پنج قبیله

جعبه بازی پنج طایفه شامل اجزای زیره:

 • سی تا تایل که زمین بازی رو تشکیل میده
 • یه تعدادی میپل در پنج رنگ مختلف که هر رنگ نشون‌دهنده یه طایفه‌ست
 • یه مقداری سکه
 • یه بُرد یا صفحه خیلی خیلی کوچولو به همراه ۴ تا مهره گنبدی شکل مخصوص مزایده و تعیین نوبت
 • تعدادی شتر به رنگ بازیکنا
 • تعدادی درخت نخل و قصر
 • کارت اجنه
 • کارت کالا

روند بازی

تایل‌های بازی رو به صورت یک صفحه ۵ در ۶ می‌چینیم. روی هر تایل سه تا میپل به صورت تصادفی قرار می‌دیم و برای اینکه چه کسی توی هر نوبت اول بازی کنه، مزایده انجام می‌شه؛ مزایده روی اون برد خیلی کوچولو انجام میشه و هرکسی یه براساس مبلغ درج شده روی اون مبلغی پول پرداخت میکنه که اول‌تر بره.

مزایده بازیکنا سر اینکه کی اول بره کی دوم

مزایده بازیکنان برای نوبت در بازی پنج قبیله

بعد از مزایده هرکسی که پول بیشتری داده آش بیشتری میخوره. یعنی اول شروع می‌کنه. یکی از تایل‌‌ها رو به دلخواه خودش انتخاب می‌کنه و هرچی میپل روی اون هست رو برمی‌داره و به هر جهتی که می‌خواد شروع می‌کنه و یکی یکی میپل‌ها رو روی تایل‌های کنار می‌ذاره. البته این امر طبق قوانین خاصی انجام میشه که در دفترچه بازی هست که می‌تونید اون رو از لینک پایین دانلود کنید. حالا وقتی آخرین میپل روی یه تایل قرار می‌گیره اون بازیکن هرچی میپل با اون رنگ روی اون تایل قرار داره رو برمی‌داره. میپل‌ها ۵ رنگ دارند که هرکدوم نماینده یکی از اون ۵ طایفه هستند؛ میپل زرد در نقش وزیر، میپل سبز در نقش تاجر، میپل سفید در نقش کدخدا، میپل قرمز در نقش قاتل و میپل آبی در نقش معمار.وقتی بازیکن آخرین میپل رو برمی‌داره براساس قوانین باید کاری رو که مربوط به اون رنگ هست رو انجام بده. خلاصه در این راه بازیکنا کالا می‌خرن، اجنه رو احضار می‌کنند و … تا بتونند در نهایت سلطنت نقالا رو بدست بیارن.

در مورد بازی

بازی واقعاً برای من جذاب بود. هماهنگ کردن اینکه از چه تایلی میپل برداری و روی چه تایلی تموم کنی که بتونی بیشترین دستاورد رو داشته باشی خودش یه چالش بود. از اون طرف مزایده برای تعیین نوبت هم یه چالش. مدولار بودن یا متغیر بودن زمین بازی (همین که هر دور بازی زمین بازی یه شکل تصادفی چیده میشه) و اینکه میپل‌ها هم به صورت کاملاً تصادفی روی تایل‌ها قرار می‌گیرن باعث می‌شه بازی تکرارپذیری بالایی داشته باشه. ورود عنصری به نام اجنه در این بازی از نظر من یه نکته جذاب دیگه توی این بازیه؛ اجنه در واقع قدرت‌های ویژه بازی هستند؛ یه برگ برنده برای صاحبشون.

زمین بازی آمادی جولان پنج طایفه

زمین بازی آماده برای بازی Five Tribes

مکانیزم مزایده برای تعیین نوبت از نکات مثبت بازی به حساب میاد؛ چون در واقع شانس رو خیلی توی بازی کمرنگ کرده. البته صرفنظر از مسئله شانس، اینکه به بازیکن اختیار انتخاب نوبت داده بشه خودش چند تا مزیت داره: اگر بعضی وقتها در موقع مزایده، خودت رو بندازی نفر آخر، بعد از انجام حرکت رقبا یه موقعیت خیلی مناسبی ایجاد می‌شه که میشه ازش به بهترین شکل استفاده کرد. بعضی وقتها هم پرداخت پول به خاطر اینکه اول بازی کنی می‌‌تونه باعث بشه موقعیت‌های بالقوه‌ای رو که در پایان نوبت قبلی بوجود اومده رو بتونی بالفعل کنی. بخوام مختصر و مفید بگم، مزایده در تعیین نوبت پویایی خاصی به بازی می‌ده و موجب تقسیم یکسان موقعیت‌ها بین بازیکنا می‌شه.

گرافیک بازی

گرافیست بازی آقای کلمنت ماسون (Clement Masson) هستند که انصاف رو اگر بخوام در نظر بگیرم کیفیت طراحی کلی بازی خوبه. سبک طراحی تقریبا عربیه. اسم شخصیت‌ها، ظاهر و لباسشون، اسامی اجنه عربیه. طراحی جعبه و دفترچه هم از این مسئله مستثنی نیستند. طراحی کارتهای کالا هم خیلی خوبه. اما در مورد تایل‌ها طراحی‌ها به نظر من زیاد جذاب نبودند. طرح روی تایل‎ها نمای هوایی مناطق مختلف یک شهر وسط صحراست؛ باغ، بازار، معبد و قلعه. اما طراحی اونها میتونست از این جذاب‌تر باشه و زمین بازی رو خوش رنگ و لعاب تر بکنه.

یه تعداد از اجنه موجود در بازی که باید احضار بشن در حین بازی

کارت اجنه موجود در بازی Five Tribes

و اما آخرین نکته

در روند بازی به جرات می‌تونم اینو بگم که بعضی اوقات مخصوصاً اوایل بازی ممکنه بازیکن بیش از ۲۰ انتخاب داشته باشه که این موضوع هم خوبه و هم بد. خوبه از این نظر که آدم از نظر انتخاب محدود نمی‌شه و پویایی بازی بالا می‌ره. اما بده از این نظر که آدم موقع تصمیم‌گیری خیلی دچار سردرگمی می‌شه. مخصوصاً اگر گیر رقبایی بیفته که قدرت تصمیم گیریشون خیلی خیلی پایینه؛ اون موقع تو هر نوبت باید یه ربع منتظر تصمیم‌گیری طرف باشی.

الحاقیات بازی

برای این بازی سه الحاقیه یا همون اکسپنشن معرفی شده. یکی از اونها که در سال ۲۰۱۵ وارد بازار شد Five Tribes: The Artisans of Naqala نام داشت. دیگری که در سال ۲۰۱۶ وارد بازار شد Five Tribes: The Thieves of Naqala نام داشت و آخری هم که به نام Five Tribes: Whims of the Sultan هستش قراره امسال وارد بازار بشه.

یه اعتراف کوچولو

بعضی از بازی‌ها رو هرچه قدر در موردشون بنویسی بازهم نمیتونی حق مطلب رو ادا کنی. بازی Five Tribes یا همون پنج طایفه یا پنج قبیله یا اصلا فایو ترایبز از اون دسته بازی‌هاست. هرچی بنویسی بازم کمه. بنابراین من همین جا اعتراف می‌کنم که ممکنه خیلی از مسائل از قلم افتاده باشه که امیدوارم دوستان به بزرگی خودشون ببخشند.

جمع‌بندی

بازی Five Tribes یه بازی نیمه سنگین استراتژیه که به لطف زمین مدولارش بازی کردنش تقریبا هیچ وقت تکراری نمیشه؛ هرچی بیشتر بازی بشه بیشتر تبحر حاصل می‌شه. وجود قدرت‌های ویژه باعث پویایی بازی می‌شن و امکان مزایده برای تعیین نوبت، شانس رو در بازی به حد نزدیک صفر رسونده. وضعیت کلی این بازی توی نمودار پایین دیده می‌شه.

نکات مثبت بازی:

 • زمان کم آموزش
 • هرچی بیشتر تجربه کنی بیشتر تبحر پیدا میشه
 • تکرارپذیری بالا
 • کیفیت ساخت بالای قطعات
 • طراحی گرافیک بسیار زیبا در کارتها
 • راه‌های فراوان برای رسیدن به پیروزی
 • انتخاب‌های فراوان در اوایل بازی

نکات منفی:

 • گرافیک نسبتا ضعیف در تایل‌ها
 • انتخاب‌های بسیار کم در اواخر بازی
 • با افراد دچار عدم ثبات در تصمیم‌گیری نمیشه بازی کرد

استراتژی
شانس
پیچیدگی
تکرارپذیری
امتیاز بابرکا به بازی Five Tribes

 

4 پاسخ
 1. محمد کچویی
  محمد کچویی می گوید:

  مطلب خوبی بود ممنون
  شما بازی رومیزی و بردگیم دارید می سازید یا فقط قرار همینجوری نقد و تحلیل داشته باشید ؟

  پاسخ
  • عطا حمیدی
   عطا حمیدی می گوید:

   ما در حال حاضر در حال کار کردن بر روی چند تا بازی هستیم که قراره خیلی زود وارد بازار بشن
   در کنار تولید بازی، اطلاع رسانی در خصوص اخبار بازی‌های رومیزی و همچنین معرفی بازی‌ها هم یکی از کارهای ماست در جهت ترویج فرهنگ بازی‌های رومیزی

   پاسخ
  • محمدرضا آرامش
   محمدرضا آرامش می گوید:

   این بازی نسخه ایرانی نداره.
   خیر ما این بازی رو نمیفروشیم. میتونید جستجو کنید توی سایتهای دیگه برای فروش موجود هست.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *