معرفی ۳ بازی در باب جنگ در سالروز جنگ چالدران

یکی از مهم ترین سبک های بازی های رومیزی که خیلی از طراحان بازی و طرفدارای بردگیم سمتش میرن بازی های جنگی هستش. در این سبک شما در برابر گروهی از دشمنانتون البته به صورت فرضی صف آرایی می کنید و یکی از شما ها از بازی برنده بیرون میاد، بازی هایی مثل سبک شطرنج که دو شاه یا حکمران با هم گلاویز میشن، نیروهاشون رو به کشتن میدن تا در آخر شاه مقابل رو به زانو در بیارن و پیروز میدان باشن و با حرکات حساب شده و دقیق مرحله به مرحله جنگ رو جلو میبرن تا دست آخر نتیجه رو به نفع خودشون تموم کنن.

بازی سبک جنگ بازی تاج و تخت

حالا بابرکا تصمیم گرفته در سالروز یکی از مهم ترین جنگ های طول تاریخ ایران، در این مطلب به معرفی ۳ تا از بازی های سبک جنگ که شاید نسبت به بقیه راحت تر گیر میاد و شیوه بازی تقریبا متفاوتی نسبت به هم دارن بپردازه، ولی قبل از رفتن سر اصل مطلب اول بگیم جنگ چالدران چی چی هست و چه حوادثی در اون رخ داد شاید همین باعث شد یک روز، یکی از ما ایرانیا همت کنه و یک بازی بر اساس جنگ چالدران بسازه و ما هم اینجا معرفیش کنیم.
جنگ چالدران یکی از جنگ های مهم تاریخ ایران هست که حکومت صفویه در عصر شاه اسماعیل در حوالی شهر چالدران در مقابل دولت عثمانی و سلطان سلیم یکم قرار گرفت و در حالی که جنگ رو برده تلقی می کرد به خاطر کمبود نیرو و امکانات شکست خورد و اینجاست که میگن اگر مهره های شطرنج رو اشتباه تکون بدی عاقبت خوشی نخواهد داشت و شکست میخوری. اتفاقی که برای شاه ایرانی افتاد و با تقسیم نیروهاش در دو جبهه مختلف کشور برای مقابله با ازبک ها و عثمانی قافیه رو باخت و تلفات سنگینی داد. البته دلیل دیگه ای که ایران شکست خورد مبارزه نا برابر از نظر نیرو ها و وسایل جنگی بود و مسلما نمیشه با تیرکمون و شمشیر جلو توپ و سلاح های آتشین ایستادگی کرد و آدم در این لحظه به یاد بازی Civilization میفته که یکی از بازیکن ها هنوز تو دوران پارینه سنگی هستش داره آتش رو کشف میکنه و اون یکی بازیکن رسیده به بمب اتم و با فوت میتونه دشمنش رو نابود میکنه.

۱- بازی Risk
شاید یکی از مهم ترین و قدیمی ترین بازی های این سبک که توی ایران شناخته شده هست و میشه راحت تر از بقیه توی بازار پیدا کرد و بازی کرد بازی رومیزی ریسک باشه که البته در جوامع بردگیم شناس و بردگیم پرور مقبولیتی در حد ایران نداره و از رده بندی بالایی برخوردار نیست. توی بازی ریسک یکی از نفرات تا اخرین قطره خون حریفاش رو میریزه و همه رو تار و مار میکنه تا به صورت انحصاری و تک نفره بر جهان حکومت کنه و بعد از یک کشور گشایی گسترده کل نقشه جغرافیایی جهان رو برای خودش تصاحب کنه. کاری که احتمالا به مذاق همه بازیکن ها خوش نمیاد و این احنمال وجود داره که یکسری از بازیکن ها از وسط بازی و بعد از حذف شدنشون با تاس های بازی یک قل دو قل بازی کنن و شاید مهره هاشون رو به صف کنن و تنبیهشون کنن.
توی این بازی شما اول نیروهای خودتون رو تقویت می کنید بعد تا سر حد مرگ به ممالک همسایه خودتون حمله می کنید و اگر خوش شانس باشید و جنگ ها رو ببرید کارت دیگه ای برای تقویت خودتون در دور های بعدی بازی بدست میارید. در آخر باید گفت درسته که این بازی هم از سیستم های مختلفی برای استراتژی و پیروزی بهره میبره اما اگر از اون دسته آدم های هستین که دست به تاس بزنید یک میاد و لا غیر سمت این بازی نرید مخصوصا اگر جلوتون یک عدد جفت شش بیار حرفه ای نشسته باشه چون حتما در ۷ دقیقه ابتدایی بازی از نقشه روزگار محو خواهید شد.

بازی رومیزی ریسک

۱- بازی Memoir 44
احتمالا خیلی از ما با دیدن فیلم هایی که توی اون شخصیت اصلی داستان با داشتن نقشه جنگ روی میزش و جا به جا کردن مهره ها شرایط مختلف جنگ رو آنالیز میکنه دوست داشتیم که از این میز های هیجان انگیز داشته بشیم و سواره نظام و پایده نظام خودمون رو از اینور به اونور جا به جا کنیم و تصور کنیم که توی شرایط مختلف چه اتفاقی در این نبرد برای ما میفته. این آرزوی بزرگ رو خیلی از بردگیم ها محقق کردن که یکی از اون ها Memoir 44 هست که جنگ جهانی رو در سناریو های متعددی باز سازی کرده و هر بار یکی از بازیکن ها در نقش یاران هیتلر و یا جبهه متحدین روند جنگ رو از نو میسازن و تاریخ رو دستکاری میکنن و مواردی داشتیم که با ممارست فراوان یاران هیتلر رو در جنگ جهانی دوم حتی برنده هم کرده و میگن هنوز هیتلر توی جعبه بازی او زنده اس و داره بر آلمان نازی حکومت میکنه.
توی بازی شما در ابتدا سناریوی بازی رو چیدمانش رو انجام میدید که البته اکثریت موارد نازی ها در حالت ضعیف تری نسبتا به متحدین هستن و بعد از اون در هر نوبت ابتدا یکی از کارت های دست خودتون رو اعمال می کنید و بر اساس اون اقداماتی که می تونید انجام بدین رو عملیاتی می کنید و منتظر میمونید تا ببینید طرف مقابل چه آشی برای شما میخواد بپزه و چه تدابیری داره.

بازی رومیزی Memoir 44

۱- بازی Diplomacy
به قول خردمندان عرصه علوم سیاسی الان دیگه دوره دیپلماسی و مذاکره اس و در مقطع حساسی هستیم که هر تصمیمی و هر دیپلماسی میتونه تغییرات بنیادینی ایجاد کنه . البته این مقوله از ابتدای عصر مدرن مهم بوده سازندگان بازی دیپلماسی جنگ جهانی اول رو موضوع بازی سازی خودشون کردن و به شما این فرصت رو دادن که در نقش یکی از ۷ قدرت بزرگ اروپا این جنگ پا به کارزار بازی بزارید و توی تاریخ یک چرخی بزنید .
اگرچه این بازی رو نمیشه جز بازی های صرفا جنگی تلقی کرد و بیشتر یک بازی استراتژی محسوب میشه اما بخاطر ویژگی خاصی که در جنگ به بازیکن میده به اون اشاره کردیم. فرق این بردگیم با مدل های مشابه خودش توی فاز مذاکره بازی هست که به شما این اختیار رو میده که همسایه ها و دشمنان و دوستان و هر کسی که دستتون میرسه رو مجاب کنید تا طی یک معاهده با شما متحد بشن و نقشه هایی که منفعت مشترکی براتون داره رو پیش ببرن که البته کار هرکس نیس خرمن کوفتن و مذاکره فن میخواهد و چنیدن هنر. در این بازی شما دو نیروی ارتش و ناوگان دریایی رو در اختیار دارید و هیچ عنصر شانسی مثل تاس در بازی وجود نداره.

بازی رومیزی دیپلماسی
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *