عیدانه بابرکا: بازی نقاش قلابی

قصد داریم به عنوان پست آخر در سال ۹۶ یه بازی معرفی کنیم که همه جا و با تعداد نفرات بالا بشه بازی کرد. مناسب مهمونی‌ها و دید و بازدید عیده و قوانین خیلی کمی داره. بازی نقاش قلابی.

برای انجام بازی نقاش قلابی شما به چندتا ماژیک یا مداد رنگی و تعدادی کاغذ نیاز دارید. مدت زمان هر بازی هم به قدری هست که بشه توی یه مهمونی کوتاه انجام داد. توی این بازی بازیکنان در نقش نقاشایی هستند که استادشون یه موضوع برای نقاشی اونها در نظر می‌گیره و حالا بازیکنا باید با همکاری و کمک هم نقاشی اون موضوع رو بکشند و تکمیل کنند. اما یه مشکلی اینجا وجود داره. یکی از بازیکنا نقاش قلابیه و یواشکی وارد گروه شده و از موضوع نقاشی هم هیچ خبر نداره؛ فقط میخواد بین بقیه نقاشا باشه و یواشکی بدون اینکه کسی متوجه بشه اونهم توی نقاشی شرکت کنه.

روش بازی

در ابتدای بازی باید به تعداد بازیکنا ماژیک یا مداد رنگی با رنگ‌های مختلف تهیه کنید که رنگ تکراری توی اونها نباشه. تعدادی هم کاغذ نیاز داریم. یکی از بازیکنان رو به عنوان استاد انتخاب کنید. استاد توی ذهن خودش یک کلمه که بشه برای اون نقاشی کشید رو انتخاب می‌کنه. به تعداد بقیه بازیکنا برگه‌های کوچکی برمیداره و بدون اینکه کسی ببینه روی اونها موضوع نقاشی انتخاب شده رو می‌نویسه؛ به غیر از یک کاغذ که باید روی اون علامت ضربدر بزنه. همه این کاغذها رو به خوبی با هم بُر میزنه و بدون اینکه کلمه یا علامت کاغذها دیده بشه به هر بازیکن یکی از این کاغذها رو می‌ده.

هر بازیکن باید کاغذ خودش رو یواشکی نگاه کنه و بدون اینکه به کسی چیزی بگه پیش خودش نگه‎ داره. بنابراین یه سری از بازیکنا موضوع نقاشی رو می‌فهمند اما یکی از اونها موضوع نقاشی رو نمیدونه که اون می‌شه نقاش قلابی و نباید کسی این موضوع رو بفهمه. نقاش قلابی باید مثل بقیه بازیکنا وانمود کنه که از موضوع نقاشی باخبره.

استاد به هر بازیکن یک ماژیک با مداد رنگی میده و بعد از اون حوزه اون کلمه رو که موضوع نقاشی بود رو بدون اشاره مستقیم به موضوع نقاشی اعلام می‌کنه. مثلا استاد به عنوان موضوع کلمه «کیک» رو انتخاب کرده. حالا باید اعلام کنه که «موضوع نقاشی از خوراکی هاست».

نقاشا آماده باشید!

استاد یک کاغذ می‌ذاره بین بازیکنا و بازیکنا شروع می‌کنند به کشیدن نقاشی. کشیدن نقاشی یه سری قوانین داره. اولا هرکس به نوبت فقط می‌تونه با ماژیک خودش یک خط روی کاغذ بکشه. ثانیا استاد اجازه کشیدن نقاشی نداره.

هر بازیکن با توجه به موضوع نقاشی یک خط روی کاغذ می‌کشه. بنابراین بازیکنا باید با همکاری هم موضوع نقاشی رو بکشند. فقط نقاش قلابی هم باید مثل بقیه بازیکنا نقاشی کنه.

بازیکنا ۲ دور بازی می‌کنند. یعنی هر بازیکن باید دو نوبت نقاشی کنه. بعد از پایان دور دوم، استاد پایان بازی رو اعلام می‌کنه. موضوع نقاشی همچنان مخفی مونده و الان بازیکنا باید با مشورت همدیگه با توجه به نقاشی و رنگ ماژیک‌ها، نقاش قلابی که از موضوع اطلاعی نداره رو پیدا کنند. اگر بازیکنا نتونستند نقاش قلابی رو پیدا کنند نقاش قلابی و استاد برندده بازی هستند. اما اگه بازیکنا بتونند نقاش قلابی رو پیدا کنند نقاش قلابی فرصت داره نقاشی رو تشخیص بده. اگه نقاشی رو درست تشخیص داد بازهم اون و استاد برنده بازی هستند اما اگر موضوع نقاشی رو اشتباه تشخیص بده بقیه بازیکنا برنده بازی هستند.

نقاشی های قلابی

بازیهای دیگه برای عید

توی ایام عید علاوه بر این بازی که ما معرفی کردیم و همچنین خیلی از بازیهای دیگه که دوستان دیگه توی حوزه بازی رومیزی معرفی کردند شما می‌تونید گوهرنشان، ژرفاب یا کوه نور رو هم به لیست بازی‌های عیدتون اضافه کنید و با اونها اوقات خوب و خوشی رو توی سال جدید بگذرونید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *